(اختتامیه اولین فراخوان شعر هجو رقص شمشیر جاهلی)

حوزه هنری همواره در زمان مناسب موضع گیری‌های مناسب داشته است...
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ حضرت آیت‌ الله حسینی همدانی نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه شهر کرج روز سه شنبه 28 شهریور ماه در مراسم اختتامیه اولین فراخوان سراسری شعر هجو «رقص شمشیر جاهلی» در استان البرز،‌ بیان داشت که حوزه هنری همواره به موضع گیری در زمان مناسب به جهت اعتبار موضوع پرداخته است و این فراخوان نیز به موقع و هوشمندانه طراحی و اجرا گردید. ایشان ضمن ارائه مطالبی پیرامون جایگاه مسئولیت پذیری در هنر به نکاتی در مورد ابعاد مختلف هنر از منظر قرآن و روایات پرداختند و فرمودند: اساساً هنرمند ارزشی، اگر اثری خلق کند قبلاً به او عنایتی از جانب خداوند شده است و کسی که مشغول کار هنری می‌شود مثل خالق، هر لحظه چیزی نو با همان توازن، دقت و زیبایی ایجاد می‌کند.ایشان در ادامه با بیان خاطره‌ای از شهید چمران بیان ابراز داشتند که اسلام همیشه به هنر مثبت نگاه کرده است و هنگامی که اثری از یک هنرمند مشاهده می‌کنیم، شخصیت آن هنرمند برای ما جلوه‌گری می‌کند و هرچه اثر ظریف‌تر باشد خالق آن بیشتر تکریم می‌شود.
در ادامه حضرت آیت الله حسینی همدانی قرآن کریم را بزرگترین اثر هنری دانستند و از همه شاعران و هنرمندانی که بر اساس دغدغه فرهنگی و توجه به مطالبات رهبری در این فراخوان کشوری شرکت کرده اند تقدیر نمودند.
در پایان نیز کتاب منتخب اشعار این فراخوان کشوری با حضور ایشان و همراهی سردار مولایی فرمانده سپاه البرز رونمایی گردید.

شاعران باید مسئولانه رسالت هنری خود را نسبت به تحولات دوره معاصر به انجام برسانند...
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ محسن مومنی شریف در مراسم اختتامیه اولین فراخوان کشوری شعر هجو «رقص شمشیر جاهلی» که روز سه شنبه 28 شهریور در شهر کرج برگزار شد ضمن تشکر از حوزه هنری البرز و سایر برگزارکنندگان این فراخوان کشوری که مسئولانه نسبت به بیانات مقام معظم رهبری واکنش مناسب هنری و ادبی را به موقع نشان دادند، ابراز داشت که « شاعران باید مسئولانه رسالت هنری خود را نسبت به تحولات دوره معاصر به انجام برسانند».
ایشان در ادامه یکی از مهمترین رسالتهای شاعران را شناخت درست اتفاقات دنیای معاصر دانستند و بیان داشتند که «نقاط ضعف دشمنان انقلاب اسلامی بسیار زیاد است و این در عملکرد متناقض آنها در موضوعات درونی کشورهایشان و موضوعات بین‌المللی بسیار واضح است که همه اینها می‌توانند دستمایه تولید آثار ادبی و هنری توسط هنرمندان و شاعران متعهد باشند.
ایشان ابراز امیدواری کردند که جریان شعری کشور ما بتواند با هشیاری نسبت به اینگونه موارد عکس‌العمل مناسب ادبی از جمله در زمینه هجو و شعر سیاسی نشان دهد و حتی نیاز نباشد که اینگونه موارد را مقام رهبری تذکر دهند. مواردی همچون کشتار مسلمانان میانمار، وضعیت حقوق بشر در آمریکا، تبعیض نژادی و جنسیتی در اروپا و آمریکا، عملکرد متهجرانه عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی و اتفاقات امیدوار کننده منطقه همگی قابلیت هجو توسط شاعران عزیز دارند.

فراخوان کشوری شعر «رقص شمشیر جاهلی» اولین پاسخ ادبی و هنری به درخواست مقام رهبری در خصوص هجو تناقضات دنیای امروز بود...
فراخوان کشوری شعر «رقص شمشیر جاهلی» اولین پاسخ ادبی و هنری به درخواست مقام رهبری در خصوص هجو تناقضات دنیای امروز بود.به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ دکتر اسماعیل آجرلو رئیس حوزه هنری استان البرز و مسئول برگزاری فراخوان کشوری شعر هجو «رقص شمشیر جاهلی» ضمن خیر مقدم به میهمانان و مسئولین محترم، این فراخوان را جزء اولین اقدامات عملی در کشور خواند که در خصوص درخواست مقام رهبری برای شعر هجو به انجام رسده است.
ایشان یکی از ویژگی‌های حوزه هنری را نشان دادن عکس العمل‌های به موقع و سریع به وقایع روز و جریانات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران و جهان دانست و این فراخوان نیز با همین رویکرد و بلافاصله بعد از تأکید رهبری بر هجو عملکرد متناقض آمریکا و عربستان سعودی و پیروانشان به انجام رسید که با استقبال بسیار خوب شاعران سراسر کشور مواجه شد.آجرلو در نهایت ابراز امیدواری کرد که در سالهای آینده بتوان از ابزار شعر و هجو در موضوعات مشابه و به روز ایران و جهان بیشتر استفاده نمود و فراخوان‌های موضوعی ادبی را به انجام رساند.

هجو یکی از بهترین روش‌های شعری در بیان تناقض‌های دنیای معاصر است که رهبری بر آن تأکید دارند...
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ دکتر علیرضا قزوه مسئول دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در مراسم اختتامیه اولین فراخوان سراسری شعر هجو «رقص شمشیر جاهلی» در استان البرز ضمن تقدیر از حوزه هنری البرز و حضرت آیت الله حسینی همدانی نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز بابت حمایت از فعالیتهای فرهنگی و هنری ارزشی، ضمن بیان تفاوتهای هجو، طنز و هزل بیان داشت که مقام معظم رهبری به درستی هجو را برای بیان تناقض‌های عملکردی مدعیان جهانی در دوران معاصر مطرح کردند و از شاعران خواستند که در این زمینه رسالت خود را به انجام رسانند.
در ادامه دکتر قزوه اشعاری در قالب هجو و با موضوع تناقض‌های دنیای معاصر قرائت کردند که با استقبال بسیار خوب حضار مواجه گردید.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ روز سه شنبه 28 شهریور ماه مراسم اختتامیه فراخوان کشوری شعر هجو «رقص شمشیر جاهلی» با حضور مسئولین کشوری و استانی در شهر کرج برگزار شد.
این فراخوان کشوری پیرو بیانات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم هجو عملکرد متناقض آمریکا، رژیم سعودی و تناقضات دنیای امروز از خرداد ماه سال جاری با محوریت شعر هجو اعلام شد که با استقبال بسیار خوب شاعران سراسر کشور مواجه شد. در این فراخوان بیش از 150 اثر شرکت داده شد که پس از داوری آثار از نفرات برگزیده با اهداء لوح تقدیر، تندیس و جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد. این مراسم با حضور محسن مومنی شریف (رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی)، آیت الله حسینی همدانی (نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه شهر کرج)، سردار مولایی (فرمانده سپاه استان البرز)، دکتر علیرضا قزوه (شاعر و مسئول دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری)، سردار ادیبی، عبدالحمید قرداغی (رییس انتشارات سوره مهر) و سایر مسئولین و شاعران برگزیده از سراسر کشور برگزار شد.
در این مراسم پس از خیر مقدم دکتر اسماعیل آجرلو (رئیس حوزه هنری البرز)، شاعران برگزیده آثار خود را ارائه نموده و محسن مومنی شریف به همراه آیت الله حسینی همدانی در سخنانی به تشریح موضوع هجو در شعر و رسالت شاعران و هنرمندان در دوره کنونی پرداختند. همچنین در این برنامه از کتاب منتخب آثار این فراخوان رونمایی گردید و در نهایت نیز پس از قرائت بیانیه هیأت داوران توسط استاد رحمان نوازنی، 15 نفر از برگزیدگان این فراخوان کشوری مورد تقدیر قرار گرفتند.گفتنی است کتاب منتخب آثار این فراخوان توسط انتشارات سوره مهر به انتشار رسیده و در اختیار علاقمندان قرار دارد.
شایان ذکر است ندا نوروزی، امید خسروی، مصطفی مشایخی، فرانک حمزه‌زاده و علی سلیمانی نفرات برگزیده و مجتبی حاذق، مسلم نجفوند، ‌معصومه شاکری، مهدی عزیزاللهی، مهدی زارعی، حسن اسحاقی، مجید صالحی، الطاف ذکی،‌ مجتبی خرسندی و حسن خسروی نفرات تقدیری این فراخوان کشوری بودند.

           
                  
                  
                    

آخرین آلبوم ها

ورود یا عضویت